Tatuaż tatuażowi nierówny, czyli trochę o stylach tatuowania

Tatuaż tatuażowi nierówny, czyli trochę o stylach tatuowania

Tatuaż artystyczny to sztuka, w której nie ma jednego dominującego nurtu. O tym jakie są aktualne trendy w ozdabianiu ciała przekonać się można na Tattoo Konwent, którego najbliższa edycja odbędzie się we Wrocławiu już w ten weekend. Tam spotkać będzie można około 150 tatuatorów lubujących się w zróżnicowanej estetyce, a ich autorskie projekty wezmą udział w 10 kategoriach konkursowych. Poniżej znaleźć można zestawienie najpopularniejszych stylów tatuowania i ciekawych artystów, którzy pracować będą na zbliżającej się odsłonie konwencji.

TATUAŻ REALISTYCZNY

TATUAŻ REALISTYCZNY

Najbardziej na topie jest niezmiennie realizm. Starannie wykonany tatuaż realistyczny to niekwestionowane dzieło sztuki. Tworzy się go bowiem z fotograficzną dokładnością, co wymaga ogromnej wprawy i talentu od tatuatora, który swoje wzory często wstępnie opracowuje w komputerowych programach graficznych. Realistyczne motywy wykonywane są w czerni i bieli lub w pełnej palecie kolorów. Najczęściej ten styl wykorzystywany jest przy tatuażu portretowym, ale równie dobrze sprawdza się w tatuażach z motywami fauny i flory lub odrealnionych kompozycjach abstrakcyjnych, w których specjalizuje się między innymi Tomasz Torfiński. „Tofi” to jeden z niezwykle cenionych tatuatorów, nagradzanych w całej Europie. Jest właścicielem rybnickiego studia INK-ognito. Świetnie w tym stylu radzą sobie między innymi tatuatorzy z wrocławskich salonów: Sergey Butenko z Voice of Ink oraz Irek Kowalski z Galaxy Tattoo.
OLDSCHOOL

OLDSCHOOL

Niewiele osób wie, że popularny dziś oldschool, czyli tatuaż tradycyjny, ma swoje korzenie w kulturze amerykańskiej. Styl ten charakteryzuje się ciemnym, grubym konturem, kontrastującym, kolorowym wypełnieniem i jednocześnie uproszczoną, surową formą. Miłośnicy oldschoolu tatuują sobie najczęściej proste kompozycje z elementami roślinnymi lub zwierzęcymi, postacie czy bardzo klasyczne motywy -  sztylety, czaszki lub kotwice. Wśród najbardziej rozpoznawalnych w branży specjalistów od oldschoolu wymienia się między innymi Patryka Hiltona. Chociaż oldschool jest stylem silnie skonwencjonalizowanym, łatwo można rozpoznać kreskę Hiltona, który w przeciwieństwie do wielu artystów tatuujących w tym stylu, lubuje się także w pastelowych kolorach. Zaprojektowane przez artystę wzory zdobiły linię odzieży, która powstała dzięki współpracy festiwalu tatuażu Tattoo Konwent i znanej marki Medicine. Na swoim koncie ma wiele nagród. Brał udział w akcji „Dziarka w ciemno”. Kilku ochotników całkowicie zaufało Hiltonowi i oddało się w ręce tatuatora nie wiedząc co wytatuuje na ich ciele.  
NEOTRADITIONAL/NEWSCHOOL

NEOTRADITIONAL/NEWSCHOOL

Newschoole i neotraditionale powstały na bazie oldschoolu. Będące nowoczesną formą tatuażu tradycyjnego obrazy na ciele, posiadają więcej detali i światłocienie, a do ich wykonania używa się szerszej palety barw. Z tym stylem doskonale radzi sobie Bartek Kos, właściciel studia tatuażu Kos z Wrocławia. Artysta doświadczenia nabierał między innymi w krakowskim Kulcie. Zupełnie innym rodzajem tatuaży newschool są cukierkowe kompozycje autorstwa Candy INK z Candy Shop, również z Wrocławia. Artystka tworzy kolorowe tatuaże, w których przeważa tematyka zwierzęca. Jej tatuaże przypadają do gustu szczególnie paniom.
GRAFICZNY

GRAFICZNY

Tatuaże graficzne to najczęściej czarno-szare kompozycje przywołujące na myśl rysunki wykonane za pomocą tuszu lub ołówka. Mimo dużej ilości stosowanego detalu, styl chętnie wykorzystywany jest także przy dużych kompozycjach. Ogromną popularnością cieszą się także urocze, czarno-białe tatuaże ze zwierzętami i psychodeliczne portrety Oliwii Daszkiewicz, właścicielki studia Zmierzloki Tattoo z Tych. Jedną z tatuatorek specjalizujących się we wzorach graficznych jest także inna tatuatorka z tego samego studia - Monika Malewska. Artystka pierwsze kroki stawiała tatuując banana dzięki Banana-INK, dziś ma na koncie kilka nagród przyznanych w trakcie Tattoo Konwent. Specjalnością Malewskiej są mroczne tatuaże portretowe i motywy zwierzęce.
DOTWORK

DOTWORK

Dotwork cieszy się rosnącym gronem entuzjastów. Tatuaż, w którym zamiast linii, dominującą rolę odgrywają kropki wykorzystywany jest nie tylko w geometrycznych kompozycjach czy modnych od niedawna mandalach, ale również w czarno-białych tatuażach graficznych. Przy pomocy maleńkich kropek tatuatorzy tworzą zarówno drobne kobiece wzory, jak rozbudowane kompozycje obejmujące całe ramię lub większą część ciała. Tatuatorami znanymi z upodobania w dotworkach są Daria Haxan z Matata Tattoo czy specjalista od mandali - Jakub Romanowicz z Rock'n'roll Tattoo Wrocław, który swoją karierę rozpoczynał specjalizując się w tatuażach wykonywanych techniką hand-poke. Jest to stosowana nieraz alternatywa dla napędzanych elektrycznie maszynek do tatuowania. Kropki chętnie wykorzystuje również Andżela z Art Force. Tatuatorka z Warszawy wykonuje głównie czarne tatuaże.
WATERCOLOR

WATERCOLOR

Watercolor czyli akwarela to styl przywołujący na myśl obraz namalowany farbą. Na ciele tatuaowanego pojawia się kompozycja, w której wielobarwne, intensywnie kolorowe plamy wylewają się poza ciemny kontur. Przykładem artystów, którzy sprawdziłby się przy tego typu wzorach jest Julia z Zajawa Tattoo Gdańsk oraz Alex ze Stonehead's Gdańsk.
STYL INDYWIDUALNY

STYL INDYWIDUALNY

Należy też pamiętać, że nie wszystkie tatuaże da się jednoznacznie sklasyfikować. Tatuatorzy łączą różne konwencje, tworząc swój indywidualny styl. Jedną z takich osób jest młoda tatuatorka, Julia Szewczykowska, jedyna kobieta w warszawskim studio JuniorINK zachwyca – szczególnie damską część miłośników ozdabiania ciała – swoimi tatuażami z kolorowymi motywami zwierzęcymi. W swoich tatuażach łączy neotraditional ze stylem graficznym. Tatuatorka, podczas minionej edycji Tattoo Konwent w Poznaniu prowadziła również specjalne warsztaty z tatuażu czarno-szarego.
W Polsce pracuje także wielu uzdolnionych tatuatorów, którzy sprawdzają się doskonale w kilku różnych konwencjach. Wzory tatuażu kategoryzuje się według różnych kryteriów, takich jak pochodzenie (w przypadku tatuaży plemiennych, japońskich czy celtyckich), kolorystykę (czarno-białe, kolorowe), tematykę (tatuaże typu cartoon, biomechaniczne). Tatuaże na Gdańsk Tattoo Konwent (29/30 lipca, AMBER EXPO, Żaglowa 11) wystawiane będą w 12 kategoriach konkursowych: Najlepsze tatuaże związane z morzem, czarno-szare, (małe, duże), kolorowe (małe, duże), graficzne / geometryczne, realistyczne, neotradycyjne, tradycyjne-klasyczne, a tatuaże I i II dnia Konwentu.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki OLIWIADASZKIEWICZ.jpg

grafika | 517 KB

Pobierz
TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki OLIWIADASZKIEWICZ3.jpg

grafika | 464 KB

Pobierz
TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki Monika Malewska3.jpg

grafika | 485 KB

Pobierz
TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki Monika Malewska4.jpg

grafika | 437 KB

Pobierz
TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki OLIWIADASZKIEWICZ2.jpg

grafika | 334 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_bartekkos4.jpg

grafika | 218 KB

Pobierz
Juliaszewczykowska4.jpg

grafika | 199 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_bartekkos2.jpg

grafika | 201 KB

Pobierz
DOTWORK_Jakub_Romanowicz2.jpg

grafika | 178 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_bartekkos3.jpg

grafika | 191 KB

Pobierz
DOTWORK_Jakub_Romanowicz1.jpg

grafika | 171 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_candyink.jpg

grafika | 142 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_bartekkos.jpg

grafika | 178 KB

Pobierz
REALIZM_tofi.jpg

grafika | 120 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_candyink2.jpg

grafika | 133 KB

Pobierz
WATERCOLOR_AKWARELA_Alex Stoneheads2.jpg

grafika | 110 KB

Pobierz
WATERCOLOR_AKWARELA_Alex Stoneheads.jpg

grafika | 138 KB

Pobierz
DOTWORK_DariaHaxan-Matata.jpg

grafika | 95,5 KB

Pobierz
Julia Szewczykowska4.jpg

grafika | 113 KB

Pobierz
JuliaSzewczykowska2.jpg

grafika | 85,3 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_candyink4.jpg

grafika | 83,9 KB

Pobierz
REALIZM_sergeybuttenkovoiceofink.jpg

grafika | 92,9 KB

Pobierz
Juliaszewczykowska3.jpg

grafika | 84,7 KB

Pobierz
TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki Monika Malewska2.jpg

grafika | 76,2 KB

Pobierz
REALIZM_irekgalaxy2.jpg

grafika | 87,7 KB

Pobierz
NEOTRADYCYJNY_candyink3.jpg

grafika | 78,4 KB

Pobierz
DOTWORK_Jakub_Romanowicz.jpg

grafika | 72,6 KB

Pobierz
OLDSCHOOL_hilton.jpg

grafika | 78,2 KB

Pobierz
WATERCOLOR_AKWARELA_julia zajawa gdansk.jpg

grafika | 64,2 KB

Pobierz
JuliaSzewczykowska.jpg

grafika | 64,4 KB

Pobierz
TATUAŻ GRAFICZNY_zmierzloki Monika Malewska.jpg

grafika | 60,3 KB

Pobierz
WATERCOLOR_AKWARELA_julia zajawa gdansk2.jpg

grafika | 60,2 KB

Pobierz
Style tatuażu - przegląd.doc

doc | 23,5 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Cykl Tattoo Konwent 2018 zakończony w Katowicach!

temu

Obywająca się w weekend 15-16 września 2018, katowicka odsłona Tattoo Konwent zamyka cykl czterech tegorocznych edycji festiwalu tatuażu i muzyki. Impreza gromadząca miłośników ozdabiania ciała tym razem osiągnęła frekwencję rzędu prawie 6000 odwiedzających. Jury złożone z ekspertów w dziedzinie tatuowania wyłoniło 33 zwycięskie tatuaże pośród 443 prac zgłoszonych do festiwalowych konkursów. Wydarzenie uświetniły także koncerty muzyczne Booze&Glory, Pleasure Trap, Te-Trisa i RAU. Ponadto publiczność zobaczyła pokazy burleski i freakshow. Kolejną imprezę z cyklu Tattoo Konwent, która ma odbyć się w Poznaniu, zaplanowano na 6-7 kwietnia 2019.
Zaczynamy Katowice Tattoo Konwent 2018!

temu

Już w ten weekend, 15 i 16 września, w postindustrialnych wnętrzach katowickiej Galerii Szyb Wilson powstaną setki obrazów malowanych tuszem na skórze. Stanie się to za sprawą kolejnej odsłony Tattoo Konwent. W Katowickiej edycji weźmie udział blisko 200 tatuatorów, których prace wystawiane będą w 11 kategoriach konkursowych. W czasie konwencji publiczność zobaczy 6 pokazów sztuk alternatywnych (w tym burleski, pole dance i freakshow) oraz weźmie udział w 4 koncertach, w trakcie których wystąpią Booze&Glory, Pleasure Trap, RAU i Te-Tris. W programie znajdą się także atrakcje dla najmłodszych uczestników imprezy.
Koncertowy Katowice Tattoo Konwent 2018

temu

Co roku ostatnią stacją Tattoo Konwent są Katowice, w których 15 i 16 września 2018  festiwal tatuażu i muzyki zagości już po raz szósty. W Galerii Szyb Wilson odwiedzający spotkają nie tylko około 200 artystów związanych ze sztuką ozdabiania ciała, ale także muzyków. Każdą odsłonę konwencji dopełniają bowiem koncerty. Tym razem dla fanów tatuażu zagrają streetpunkowcy: Booze&Glory i Pleasure Trap oraz reprezentanci sceny hip-hopowej: Te-Tris oraz RAU. W programie imprezy obok atrakcji związanych z tatuażem i muzyką znajdą się także między innymi pokazy burleski, pole dance i freakshow.
Powraca Katowice Tattoo Konwent!

temu

Tattoo Konwent – ogólnopolski festiwal tatuażu i muzyki odbędzie się w dniach 15-16 września 2018 po już po raz 27. Finałowy przystanek tegorocznego cyklu odbędzie się na Śląsku, w katowickiej Galerii Szyb Wilson. Swoją obecność zadeklarowało blisko 200 tatuatorów z całego kraju. Ważnym punktem programu jak zwykle są koncerty punkrockowe i hip-hopowe. Na Katowice Tattoo Konwent wystąpi międzynarodowa ekipa Booze&Glory, supportowana przez Pleasure Trap, a także RAU i Te-Tris. Wśród dodatkowych atrakcji wymienić można strefy tematyczne czy pokazy burleski.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.